شماره تماس : 09122988346 - 88490357
آرتا پرینتر - مقالات » کار درام کارتریج در پرینترهای لیزری چیست و انواع آن

» کار درام کارتریج در پرینترهای لیزری چیست و انواع آن

تاریخ انتشار : ژانویه 6, 2020

کار درام کارتریج :

درام در پرینتر لیزری اگر چه صدای خوبی در هنگام ضربه ایجاد نمی‎ کند (کنایه به درام در موزیک)، اما بخش مهمی از مجموعه ‎ای است که یک پرینتر لیزری را تشکیل می‎ دهند. یک غلتک فلزی وجود دارد که با گرفتن یک تصویر توسط لیزر از کار پرینت شما، قلم می‎زند. در حالیکه درام توسط لیزر شارژ می شود، تونر را برمی‎دارد و سپس آن را بر روی کاغذ می‏غلتاند.

درام کارتریج پرینتر لیزری چگونه کار می کند

درام در داخل یک پرینتر لیزری، تونر را برداشته و آن را روی کاغذ می‎گذارد. درام همانطور که می‎چرخد، لیزر، روی پوشش بیرونی درام مطابق با موردی که در حال چاپ آن است، می تابد. سپس این قسمت های تابیده شده، ذرات ساخته شده تونر را جذب می کنند و سپس غلتک قبل از اینکه بار الکتریکی از لیزر برطرف شده و برای قلم زنی جدید بارگذاری شود، این تونر را بر روی کاغذ قرار می ‎دهد. به طور معمول، یک درام جدا از کارتریج تونر است، و این دو به صورت جداگانه می ‎توانند تعویض شوند؛ با این حال، در داخل برخی از کارتریج های تونر یک درام وجود دارد و به طور همزمان تعویض می ‎شوند.

انواع درام

نکته کلیدی درام پرینتر لیزری، پوشش آن است. پوشش باید به نور واکنش نشان دهد، به طوری که بتوان تصویر را در شار الکتریسیته در امتداد سطح آن قلم زد. با این حال، باید به اندازه کافی سفت و سخت نیز باشد تا تحمل حفظ تلورانس بسیار کم برای ایجاد تصاویر دقیق را داشته باشد. برای این منظور، درام ها در اصل با پوشش سلنیوم یا سولفید کادمیوم ساخته شده ‎اند که عمری حدود 500 تا 700 هزار ورق دارند. فوتو کونداکتورهای ارگانیک (OPC)، نوعی فن آوری مبتنی بر نفت هستند که می توانند تا 1 میلیون نسخه چاپی تولید کنند، اما آسیب پذیرتر از همتایان سخت تر خود هستند. آخرین فن آوری در درام های چاپ لیزری، سیلیکون آمورف است که یک نوع ماده سخت است و عمر آن تا 5 میلیون صفحه چاپی می رسد.

مزایای بیشتر درام لیزری نسبت به پرینتر جوهر افشان

یک درام لیزری از چند منظر، متفاوت از هد یک درام جوهر افشان است. اول از همه، این دو تکنولوژی برای تولید تصاویر به مواد مختلفی متکی هستند. درام ها از ذرات کوچک و پلاستیکی مانند “تونر” استفاده می کنند و آن را روی سطح کاغذ ذوب می‎ کنند و در پایان یک حالت نیمه براق ایجاد می شود که در برابر اشعه مقاوم است. درام ها همچنین معمولا از کارتریج تونر جدا می ‎شوند که اجازه می دهد این دو مورد به صورت جداگانه هنگامی که خراب یا کهنه می‎ شوند جداگانه تعویض شوند. در مقابل، اکثر پرینترهای جوهر افشان هد را با جوهر ادغام می ‎کنند و نیاز است که به طور همزمان تعویض شوند. هزینه چاپ هر صفحه در پرینترهای لیزری به رغم هزینه‎های بالای اولیه پرینترهای لیزری، کمتر از پرینترهای جوهر افشان است.

مشکلاتی که برای درام اتفاق می‎افتد

بین سطح کاغذ و سطح یک درام اختلاف بسیار کمی وجود دارد. درام‎ها به خراش حساسند و باعث می‎شود علامت هایی دائمی در هر نسخه چاپ کنند. برخی از مواد همچنین می توانند توانایی خود را برای نگهداری یا مقاومت در برابر شارژ از دست بدهند که باعث می شود تونر قادر به چسبیدن به درام نباشد. اگر تونر به صورت الکتروستاتیکی به درام جذب نشود، پرینت انجام نمی‎شود. هر درام یک عمر مفید دارد، بعد از آن نقطه از دست دادن شارژ شروع خواهد شد. علاوه بر این، پرینترهای لیزری رنگی نیاز به یک درام جداگانه و کارتریج تونر برای هر رنگ دارند، که احتمال خسارت و افزایش هزینه‎های تعمیر و نگهداری را افزایش می‎دهد.